Hafni zegt, Helle Helle
vertaald uit het Deens door Kor de Vries, Em.Querido’s uitgeverij BV, 2024
Hafni zegt dat ze gaat scheiden. Ze belt de verteller van de roman, maar alleen zij voert het woord. Ze viert de scheiding met een ‘smorrebrødreis’, zoals ze het noemt – van Roskilde via Ringsted naar Kørsør, dan de Grote Beltbrug over naar Zuid-Funen, en ten slotte met de veerboot Bøjden-Fynshav naar Grästen, waar ze de beroemde Zuid-Jutse koffietafel wil ervaren. De tournee zou eigenlijk een week duren, maar inmiddels duurt hij bijna een maand. Hafni belt om te praten over wat er onderweg allemaal is misgegaan. Ze zegt: Ik wil mezelf niet zijn. Ik wil mezelf veranderen.
Hafni zegt is een roman over de wil om te leven, vervreemding, vrijheid, schuld en schaamte, en over de zware druk van verwachtingen. Simpel gezegd is het een roman over het bestaan.
‘Hafni’s verhaal maakt je zowel aan het lachen als aan het huilen. (…) Ik benijd iedereen die op het punt staat deze roman te lezen.’ Politikan.
Helle Helle (1965) is een van de origineelste schrijvers van Scandinavië. Haar boeken zijn vertaald in 22 talen. Haar roman De veerboot (2005) werd bekroond met de Deense Criticiprijs voor Literatuur. Sindsdien heeft ze de hoogste literaire onderscheidingen ontvangen, waaronder de Per Olav Enquist-prijs, de Gouden Lauwerkrans van de Deense Boekverkopersvereniging, de Grote Prijs van de Deense Academie en de Holberg-medaille. BOB stond op de longlist van de Europese literatuurprijs 2023. Hafni zegt is genomineerd voor de Literatuurprijs van de Noordse Raad 2024.
